Kimyasal Peeling

Kimyasal peeeling yani kimyasal soyucular en sık leke, iz ve kırışıklık tedavisi gibi  kozmetik nedenler için uygulanır. Ayrıca yüzdeki sivilce izlerini hafifletmek ve sivilceyi tedavi etmek, kanser öncüsü lezyonları gidermek amacı ile  kullanılmaktadır.  Sivilce, rozase ve leke tedavisinde yardımcı bir tedavi yöntemidir. Kimyasal peeling deriye kimyasal solüsyon sürülerek, derinin üst tabakasını  soyup deriyi iyileştirme ve düzeltme amacı ile kullanılmaktadır.

Kimyasal peeling, işlemin derinlik seviyesine göre; yüzeysel, orta ve derin olmak üzere sınıflandırılır. Bu sınıflandırma peeling yöntemini derinin hangi tabakasına kadar soyulma yaptığına göre yapılmaktadır. Günümüzde, yüzeysel ve orta derinlikteki uygulamalar daha sık yapılmaktadır. Derin peeling uygulamalarının yerine  lazer ile soyma ve dermabrasyon yöntemi daha çok tercih edilmektedir.Yüzeyel  peelingler haftalık aralıklarla uygulanabilirken, orta  derecedeki peelingler 3-6 ay aralıkla uygulanabilir.Bütün kimyasal peeling uygulamalarının  seyrek görülen belli riskleri vardır.Kimyasal peeling mutlaka uzman bir hekim tarafından uygulanmalıdır.

Yüzeysel Peeling
Yüzeysel peelingte en çok kullanılan maddeler alfa –hidroksi asitler (AHA), beta- hidroksi asit (BHA), jessner solüsyonu ve düşük konsantrasyolu triklorasetik asit (TCA)’tir. Tüm bu ürünler ciltte soyulmayı arttırıcı etki gösterir. Böylece hücre yenilenmesi hızlanmış olur. Derinin üst tabakası soyularak, derinin pürüzsüzleşmesi sağlanır. 

Yüzeysel Peeling Uygulama Nedenleri:

  • Düzensiz , kuru cildin düzenlenmesi,
  • İnce kırışıklıkların giderilmesi,
  • Sivilce tedavisi
  • Leke problemlerinde Peeling öncesi ve seans aralıklarında A vitamini türevi retinoik asitli krem veya düşük konsantrasyonlarda AHA ‘lı krem veya yıkama jelleri kullanılmalıdır. Bu ürünler peelinglerin etkinliğini arttırır. Leke tedavisi görenlerde bu ürünlerin yanı sıra leke giderici kremler mesela Hidrokinon eklenir.


Kimyasal peeling muayenehane ortamında uygulanabilir. Ameliyathane şartları gerektirmez. Yüzeysel peeling uygulamaları esnasında sadece hafif bir batma duygusu yaratmaktadır. Anestezi gerektirmez. Yüzeysel  peelingten sonra geçici kızarıklık, kabuklanma ve soyulma olabilir. Bu tür şikayetler peeling cilt tipine göre ayarlanarak giderilebilir. Yüzeysel  peeling ile geçici kızarıklık, kabuklanma ve kuruluk günlük yaşam ve çalışma hayatını engellemez. Düzenli uygulanan peeling tedavisinden sonra cilt daha canlı ve parlak hale gelir.

Mutlaka tedavi sonrası ve seans aralıklarında günlük cilt bakımında güneşten koruyucu krem kullanılmalıdır. 

  • Tedavi alanları serin tutulur ( örneğin yatıştırıcı su spreyleri)
  • Kabuklar koparılmamalıdır. Iz kalabilir.
  • Yüzeyel peeling sonrası hafif nemlendiriciler, derin peeling sonrası yoğun nemlendiriler kullanılır. 
  • En az 6 ay güneşten korunulmalıdır.
  • Tavsiye edilirse geceleri retinoik asit, AHA veya hidrokinon kullanılabilir. Yüzeysel peeling sonrası daha sağlıklı ve canlı bir cilt görünümü oluşur. Tedavi devam ettikçe cildin yapısı daha sağlıklı bir hale gelir.

ONLINE RANDEVU

Kliniğimizdeki uygulamalar ve yapılan işlemler ile ilgili bilgi ön görüşme için ücretsiz randevu talep edebilirsiniz.
Adınız
Telefon Numarası
E-mail Adresi
Talep edilen uygulama