TIRNAK BATMASI NEDENLERİ VE TEDAVİSİ YÖNTEMLERİ

TIRNAK BATMASI NEDENLERİ VE TEDAVİSİ YÖNTEMLERİ

Tırnak batması çok  yaygın görülen bir problemdir. Ayak yapısına uygun olmayan ayakkabılar,gebelik, ergenlikte hızlı büyüme evresinde tırnağın parmağa göre fazla gelişmesi , tırnak altındaki kemik yapıda gelişen bazı oluşumlar tırnak batmasının sebeplerindendir. Aşırı terleme tırnağın yumuşayarak tırnak yan duvarına gömülmesine ve tırnaklarda şekil bozukluğune yol açabilir. Tırnakların yanlış kesilmesi de tırnak batması ile sonuçlanabilir.

Tırnak batmasında erken evrede  tırnağın yan kenarı boyunca ağrı hissedilir. Daha sonra ağrıya kızarıklık eklenir. Zamanla şişlik artarak granülasyon dokusu denilen canlı kırmızı ağrılı kabarık doku gelişir. Son evrede tırnak kıvrımı mikrobik kirlenme ile sulantılı bir hal alır. Erken evrede koruyucu önlemler yeterli olabilir. Tırnak batmasının ileri evreleri mutlaka bir hekim tarafından değerlendirilmelidir.

Ayak tırnak batması hastalarının pedikür salonları ve ayak sağlığı merkezlerinde tedavi edilmeye çalışılmaktadır. Tırnak batması tıbbi bir problemdir ve doktor kontrolünde tedavisi gerekir.

Erken dönemde  batan tırnak kısmına pamuk uygulanması, kalın tırnaklarda tırnağın orta kısmının törpülenmesi, tırnak teli uygulamaları, mantar mevcut ise tedavisi ve travmadan kaçınma ile düzelmeler gözlenebilmektedir. Kliniğimizde tırnak teli uygulamaları podiatrist tarafından yapılmaktadır.

Açıklama: http://fussmedikal.com/wp-content/uploads/vho04-300x232.jpg

İleri evrelerde ve inatçı durumlarda tırnağın batan kısmının ve altındaki yatağının kısmi olarak çıkarılıp, batan tırnak kısmını üreten ve matriks olarak adlandırılan oluşumun ileride tekrar batmaya yol açmaması için fenol dediğimiz maddenin uygulanması ile (fenolizasyon) en başarılı sonuçlar sağlanmıştır. Böylece tırnak kalıcı olarak daraltılmış olur.  Oldukça kısa süren bir müdahaledir. İşlem sonrasında ağrı hissi hemen hemen olmaz.. Kullanılan fenol maddesi aynı zamanda güçlü bir antiseptik olduğundan uygulama sonrası enfeksiyon riski çok düşüktür. Tırnak batması tekrarlama riski %5’den azdır. Tekrarlama olursa aynı müdahalenin yenilenmesinde hiçbir sakınca yoktur.

Açıklama: http://www.mailce.com/wp-content/uploads/2015/05/t%C4%B1rnak-batmas%C4%B1.jpg

Doğru tedavi yöntemi  tırnak batması gözlenen tırnağın tümüyle çekimi değildir. Çekilen tırnak hastanın ağrı şikayetlerini bir süre ortadan kaldırır. Ancak 6-12 ay sonra tırnak uzayıp eski boyutlarına ulaştığında tekrar batma başlayacaktır. Doğru tırnak batması tedavisi tırnağı daraltan ya da tırnak yatağını genişleten yöntemlerle yapılır.

Dermatoloji Uzmanı
Uzm. Dr. SEHER TUTKUN

ONLINE RANDEVU

Kliniğimizdeki uygulamalar ve yapılan işlemler ile ilgili bilgi ön görüşme için ücretsiz randevu talep edebilirsiniz.
Adınız
Telefon Numarası
E-mail Adresi
Talep edilen uygulama